A fogzás tünetei és kezelése

A fogzás az egyik legnehezebb időszak a babák éltében. Ilyenkor nehezebb enni és aludni, mert a fájdalom a nap minden órájában velük van. A következőkben megtudhatod, hogy mik a fogzás jelei és hogy kezelhetjük azt.

Jelei:

1. Duzzadt íny
Ilyenkor az íny megduzzad és kivörösödik, mivel a fog alulról nyomja. Néha csak 2-3 nappal a fog kibújása előtt jelentkezik a duzzanat, de van, amikor sokkal jobban elhúzódik és hosszú napokon keresztül láthatsz duzzanatot a pici ínyénél anélkül, hogy kibújt volna a fog. A babáknak ez nagyon fáj, ilyenkor sokkal nyűgösebbek és többet sírnak, ezért türelmesebbnek kell lennünk velük.

2. Állandó rágás
Az ínyduzzanat nem csak fájdalmat, de viszketést is kelt. Ezt a viszketést a baba rágással próbálja orvosolni és szó szerint, minden kezébe akadó, szája elé kerülő dolgot rágcsálni kezd. Ez az állandó rágás némileg enyhíti a fogzással járó kellemetlen érzést.

Kezelése:

1. Hűsítő és érzéstelenítő gélek
Léteznek különböző gyógynövény tartalmú, hűsítő hatású gélek, amiket a baba ínyére tudsz kenni. Ezek a gélek helyileg hatnak és segítenek a fájdalomcsillapításban. Az édeskés ízük miatt általában kedvelik a babák. Erős fogfájdalom esetén kimondottan babáknak való fájdalomcsillapítókat is lehet alkalmazni.

2. Fogdörzsölő és rágóka
Az egyik legalapvetőbb fájdalomcsillapítási lehetőség a rágóka. A rágókák lényege, hogy nyugodtan odaadhatod a babának, nem fogja magát vele megsérteni. A hűthető rágókák jobban tudják csillapítani a fájdalmat, mivel a hideg megnyugtatja a fogínyt. Vannak újra húzható fogdörzsölők, amivel fogfájdalom idején óvatosan masszírozhatod a baba ínyét, ezzel segítve a rágóka dolgát. A masszírozás enyhíti a viszkető érzést, amit a fogak növekedése okoz.

A fogzás általában 6 hónapos kor körül kezdődik és egyeseknél 3 éves korig is eltarthat. Fontos a türelem ilyenkor és a támogatás, amivel könnyebben átvészelhető ez a nem túl kellemes időszak. Kényelmes, jó kialakítású bababútorokat keresel? Kattints ide.

Megosztom a facebook-on